21:21 (Petra Hrašćanec i Ksenija Zec): "Safe Chemistry"
Projekt Safe Chemistry je zamišljen kao diptih u kojem Petra Hrašćanec i Ksenija Zec uz brojne autore/suradnike u svojoj izvedbi odgovaraju na unaprijed zadanu temu Work and Happiness. Projekt je realiziran u okviru projekta Stronger Peripheries: A Southern Coalition.
Projekt je razvijan kroz dva naoko odvojena projekta: „21°C“ Petre Hrašćanec i „Dinner for 21“ Ksenije Zec koji ekvilibriraju između performansa i aktivne instalacije. U okviru potrage za srećom Safe Chemistry želi istražiti uzorke trenja i reaktivnosti između namjernih postupaka nasuprot izmaknutoj kontroli izvedbe stvarajući kontekst omogućenih izbora izvođača i publike. Pitanje kontrole u umjetničkom procesu koje ovaj diptih povezuje u jednu cjelinu odnosi se na stalnu promjenu parametara, sastojaka i začina koji na iznenađujući način oblikuju uvjete gledanja i sudjelovanja u izvedbi. Ideja zajedničke intervencije povezuje konvencionalni prostor izvedbe s intimnijim prostorom okupljanja oko stola kroz prepoznatljive detalje poput predmeta, hrane, odjeće, glazbe ili identiteta izvođača. Što nam znači “Sigurna kemija”? To je siguran proces, reakcija ili proizvod u polju kemije, u polju kulinarstva ali i u prepoznavanju kemije među ljudima. Kemija koja nas nekontrolirano može odvesti u polje magičnih osjećaja, postupaka i razmišljanja.
„21°C“
Zato jer ne znam… Ne znam ali tu sam sa pitanjem što je za mene rad i što je za mene sreća. Nemam potrebu odgovoriti sa znanjem ili riječi ali želim iskusiti, osjetiti, slušati, doživjeti i opet na kraju pitati. Pitam se kako to da smo svi građeni od atoma ugljika a on nastaje samo u jezgri zvijezde? Kako to da dopamin u nama uvijek želi još i kako to da bez njega ne bi bilo kreacije, snova i napretka? I ako dopamin nije molekula užitka već molekula iščekivanja otkud dolazi to što čekamo? U čemu se razlikuje pojam želje od pojma zadovoljstva? Koji su uvjeti u kojima ova kemijska reakcija uspijeva? Tko i kako živi u 21°C? U toj savršenoj med i mlijeko klimi i društvu gdje stigne propitati sreću… Da li savršeni uvjeti zaista stvaraju ugodu? Je li ljubav ugađanje? Ako nabrojim sve najpoznatije bogove ljubavi hoće li ih biti 21? Kupid, Eros, Amor, Afrodita, Venera, Hathor, Freya, Kamadeva,Xochipilli, Inanna, Ishtar, Aine… Ne znam ali jesam. Tu ispred tebe u ovoj jednađbi u kojoj osijećam uvjete ali ne razumijem reakcije. Nekada su nagle, suhe,
tihe a nekada ne…
„Večera za 21“
je mjesto laboratorija društvenih praksi koji istražuje kako normalna večera za 21 sudionika može prerasti u izvedbeni format. Tijekom večere publici se daje aktivna uloga u pokretanju fabule, a u moderiranom dijalogu razotkrivaju se osobni detalji i teme koje komuniciraju svi sudionici. Okupljanje obitelji i prijatelja oko stola možemo definirati kao čaroban susret, rijedak i kratkog trajanja. U ovoj izvedbi za stol pozivamo sudionike koji se nužno ne poznaju. Mogu li slučajni gosti večere pokrenuti rituale svojstvene zajedničkom konzumiranju hrane pri čemu se obično uspostavljaju dinamični međuljudski odnosi?
Projekt "Stronger Peripheries: A Southern Coalition" sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz program Kreativna Europa, uz podršku Grada Zagreba i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.