Pogon na ljetnoj pauzi
Nakon zadnjeg programa prije ljetne pauze vrijeme je da rezimiramo što smo radili u posljednjih 6 i nešto sitno mjeseci.
Dvije godine lockdowna i prilično ograničenih mogućnosti fizičkog susreta većeg broja ljudi rezultiralo je pravom malom eksplozijom programa nakon završetka korona krize. Iako smo bili preplavljeni poslom - moramo priznati da smo izuzetno sretni da se ponovno družimo bez mjera :-)
U nastavku podsjećamo na programe koje smo ugostili u Pogonu i one koje smo radili negdje drugdje u sklopu svojih projekata.
Pogon je na ljetnoj pauzi od danas, 25.07. do 26. 08. Želimo vam svima puno odmora preko ljeta i družimo se ponovno početkom rujna kada spremamo i neke novitete.
Puno pozdrava šalju Janja, Sonja, Marijana, Matea, Graziella, Maja, Ida & Anja
Mnoštvo sjajnih izložbi
U prvoj polovici godine ugostili smo čak 13 izložbi! Galerija 90-60-90 koja djeluje u Jedinstvu predstavila nam je rad Vrijeme preokreta Mirjane Vodopije i Ive Ćurić koji kroz gotovo snenu atmosferu govori o naočigled uhodanim stvarima koje nam odjednom prekidaju svakodnevicu. Ivana Stećuk je u svome radu Dijalog pažnju skrenula na sraz subjektivnih želja i objektivnih mogućnosti, dok su Tajči Čekada i Ivana Kalc izvele jedan iz serije svojih performansa Radilište koji propituje smislenost rada.
Igor Ruf predstavio nam je tri zanimljive skulpture koje je objedinio naslovom Acoustic Turbo Sonic Momentum, a Pino Ivančić je upravo zatvorio izložbu MOJIH (prvih) 50…, sasvim netipičnu retrospektivu jednog netipičnog autora.
Druga galerija koja svoj program realizira u Pogonu je Galerija Močvara. Svoj su program ove godine otvorili izložbom Maje Čule Elektroničke, umjetničkim istraživanjem o povezanosti queer i internetskih mreža.
Jaana Kristiina Alakoski u instalaciji/performansu NAHCO Pogon je napunila sodom bikarbonom, povrćem, hranom, tortama… A pred nekoliko tjedana Galerija Močvara nam je u programu performansa predstavila izvedbe triju uzbudljivih autorica: Candele Capitán, Mine Tomić i Zrinke Užbinec.
U Pogon nam se vratila i Nina Kurtela s izložbom Inner Landscapes / Imaginary homes u kojoj je preispitala odnose stvarnog i fiktivnog, privatnog i javnog, materijalnog i iskustvenog.
U velikoj i maloj dvorani te prostoru oko Pogona ugostili smo još i skupnu izložbu suvremenih makedonskih umjetnika Još jednom će biti previše: Posredovanje (ne)mogućnosti, Virtualni postav Muzeja pobjede i oslobođenja Dalmacije u II. svjetskom ratu u sklopu programa ovogodišnjih Trnjanskih kresova, izložbu A. Saške Mutić Klaun/Clown i prodajnu izložbu Mapiranje.
Predstave, plesne predstave, performansi…
I kod izvedbi brojimo impresivnu brojku od 16 naslova koje ste imali prilike pogledati u Jedinstvu. U sklopu programa Pogonator omogućili smo prostor za eksperiment, razvoj, probe i izvedbu četiri predstave: Moderato u organizaciji FAKin Teatra bavio se vječnom temom - ljubavi; u predstavi Da nam padne rosna Kiša Mia Štark vezuje folklorne plesove i običaje uz sakralno odnosno društveno polje; u predstavi Flip Flop su Mirta, Marijana i Lidija svaka iz svog ugla pristupile klaunovskoj umjetnosti, a Cirkoramin Oblik Ničeg tematizirao je pitanje odabira i smjera u svijetu s previše mogućnosti. Osim ove posljednje, Cirkorama nam je u Jedinstvo dovela još pregršt drugih predstava međunarodnih i domaćih cirkuskih umjetnika u sklopu desete Cirkobalkane, Festivala suvremenog cirkusa u cirkuskom šatoru.
DB Indoš nam je ovog polugodišta priredio dvije šahtofonije: prvu pod naslovom Kužni Ifrit u suradnji s Trobecovim krušnim pećima, i drugu održanu pred samu ljetnu stanku - Sjenke i snovi kao izvedbu za kamere i publiku. Pored toga Indoš je u velikoj dvorani s kolegama i suradnicima održao radionicu rezometrijskih plesova.
Uz skupnu izložbu makedonskih vizualnih umjetnika, kod nas su gostovale i dvije makedonske plesne umjetnice: baletna pedagoginja i koreografkinja Ivana Kocevska koja je izvela radove "Where's Your Gravity" & "Chance-Dance" te interdisciplinarna umjetnica Ivana Balabanova s izvedbama RAW i Code #9.
Šarolik je dijapazon tema koje su pokrivale predstave izvedene u Jedinstvu, ali ponosni smo baš na svaku :-) Lepeza ide od klimatskih promjena (Irena Boćkai: Bear with me), suživota u postpotresnom i pandemijskom Zagrebu (Miran Kurspahić i Rona Žulj: Krizni stožer), preko reprezentacije najvećeg ljudskog organa u jeziku (Martina Hrlić Rogić: Jezik kože) i prikrivanja depresije (Smiling Depression) do Bosne (Tricycle Trauma: Bosa), scenskog stvaranja (Drame iza drame) i jedne neobične glazbene mjere (Eurokaz: Trokutometar).
U Pogonu se i uči, radi i opušta
Jedan od najdugotrajnijih programa ove sezone bila je radionica Pogonovi plesni susreti koja se temeljila na praksama kreativne komunikacije i koja nam je pokazala terapeutski učinak umjetnosti i plesa.. Susrete je svake srijede vodila Tamara Curić, a održani su u sklopu programa Hurtok. Cirkorama nas je naučila kako postaviti i upogoniti cirkuski šator, u našem vrtu učili smo kompostirati i saditi, a izradili smo i hotel za kukce.
Na radionici Boiler House vol.2 pokušavali smo proniknuti u nevidljivi, skriveni svijet jednostaničnog organizma - amebe. U Pogonu je u organizaciji WHW-a gostovao i Pablo Martínez koji je održao predavanje Dissolving the self. Becoming many. On images, bodies and crowds.
A ponekad i pleše :-)
S nestankom covid restrikcija vratili su nam se i glazbeni programi (jeee!). U Jedinstvu ste tako mogli gledati i slušati multikanalni audiovizualni performans Ivone Eterović (tonota), Kristiana Bagarića (varboska) i Filipa Packa Interferencija. Glazbeni label više manje zauvijek razveselio nas je Festivalom pop muzike s odličnim lineupom! Fantom, Peki Pele, Đutko i Plodovi zemlje, Pitaj klince, Luul i Pseća Plaža raspjevali su i rasplesali Jedinstvo. Isto kao i Bad Daughter koja je kod nas promovirala svoj prvi album Let Me Panic.
Nešto eksperimentalnije note približio nam je KONTEJNER na svom Zvučnom pikniku na kojem je, između ostalih, nastupao i kanadski umjetnik Martin Messier. I naravno, zvučne radosti donijela nam je i ovogodišnja Jedinstvena vrtna zabava gdje nas je DJ David Hasselhoff uveseljavao hitovima osamdesetih.
Naši projekti
U sklopu projekta Culturavirus u Zagrebu smo ugostili predstavnike dviju partnerskih organizacija (Bemowskie centrum kultury iz Varšave i Renovar A Mouraria iz Lisabona) na studijskom posjetu zagrebačkim organizacijama nezavisne kulture, mladih i civilnoga društva.
U sklopu projekta The Melting Pot realizirali smo 4-mjesečni program približavanja suvremene umjetnosti i kulture mladima i pripreme za aktivno uključivanje mladih u rad organizacija kulture i umjetnosti. Sretni smo da je 10 mladih uspješno završilo program i veselimo se daljnjoj suradnji s njima :-)
A osim po doma, radili smo i naokolo :-) U sklopu projekta Stronger Peripheries bili smo u Barceloni, Ljubljani, francuskom Tarbesu, portugalskoj Alcobaçi, grčkom Pireju te talijanskim gradovima Mondaino i Pergine. Što smo sve tamo radili pogledajte na stranici projekta.
Sve ovo što smo napravili, napravili smo zahvaljujući našim donatorima, Gradu Zagrebu, Ministarstvu kulture i medija i Europskoj komisiji, ali i zahvaljujući svim organizacijama i pojedincima koji u Pogonu već godinama rade svoje programe. Hvala vam svima!
Najesen očekujte ponovno genijalne izložbe, jedan festival, poneki koncert i par poslastica koje nećemo još otkrivati. A i neke novitete koje jedva čekamo da vam predstavimo!
Želimo vam dugo i (ne previše) toplo ljeto. Do skorog druženja!