Trnje: otvoreni kvart
Trnje: otvoreni kvart novi je u nizu događanja Platforme Upgrade kojim se testiraju aktivnosti interkulturne integracije kroz kulturu i umjetnost, s ciljem osnivanja interkulturnog društvenog centra.
Nakon uspješnog prošlogodišnjeg programa u Centru mladih Ribnjak, ove godine se aktivnosti provode u kvartu Trnje. S Pogonom, URK-om, Udrugom bivših učenika ŠPUD-a (UBU) i Školom primijenjene umjetnosti i dizajna, organizira se večernji program koji tematizira interkulturne trenutke koji obilježavaju naš grad, integraciju pojedinaca drugih nacionalnih, kulturnih, etničkih, vjerskih i drugih pozadina u našem društvu te kako kroz kulturu možemo uspostaviti inkluzivan dijalog.
Program stoga nastoji približiti problematike s kojima se susreću osobe migrantske pozadine u Zagrebu i Hrvatskoj, ali i kreirati zajedničke trenutke interkulturnih susreta, dijaloga te zabave, s ciljem stvaranje inkluzivne atmosfere koja će, nadamo se, širiti i izvan ovog događaja.
Program:
18.00 Velika dvorana Pogona Jedinstvo
Tribina: Od eksploatacije do solidarnosti - strani radnici u Zagrebu
Otvoreni rasizam je nedavno postao politički mainstream u RH i jednostavno se uklopio među ostale uhodane metode gušenja radničkih i ljudskih prava. O sindikalnom organiziranju kao interkulturnom fenomenu pričamo iz povijesne, pravne i radničke perspektive uz Nikolu Vukobratovića, Sunčicu Brnardić i Swetu Pudasaini. Moderira Leonard Jurić.
19.30 Velika dvorana Pogona Jedinstvo
Otvoreni kvart?
Izložba fotografija učenika_ica ŠPUD-a: Mapiranje kvarta Trnje te rada s migrantima i izbjeglicama
Izložba „Otvoreni kvart?“ učenika_ica Škole primijenjene umjetnosti i dizajna promatra kvart Trnje kao mjesto krajnosti i raznolikosti, ali si i postavlja pitanje njegove otvorenosti u kaosu njegovog urbanističkog razvoja te eklektičnost ulica, livada i nasipa. Poziva li on ili odbija? Učenici_e također dokumentiraju rad udruge Are you serious? koja se bavi integracijom migranata i izbjeglica, pružajući otvorena vrata svima u svoj kvart.
20.30 Klub Močvara
Interkulturni glazbeni program: Toumaranke Orchestra & etno/world music party by DJ Bezum
Za kraj večeri selimo se u Močvaru na glazbeni program i zabavu!
Toumaranke Orchestra je band koji se sastoji od afričkih i europskih glazbenika poput Mirka Prišlina, Krešimira Oreškog, Krune Carića, Ivana Marincela, Igora Pavlice, Maka Murtića, Abija Seydija, Ane Kovačić i drugih. Toumaranke znači autsajder na Susu jeziku. Susu je jedan od glavnih jezika Gvineje. Iako je njihov osnivač Abi Seydi podrijetlom iz Senegala, odlučio se za ovaj naziv jer se i sam pri dolasku u Hrvatsku osjećao pomalo kao autsajder. Glazbenici koji čine ovaj sastav kroz svoju glazbu prenose proživljena iskustva i nastoje širiti svijest o tome da smo u suštini svi isti bez obzira na kulturne i geografske zadatosti naših okruženja.
Za atmosferu prije nastupa i party nakon zaslužan je DJ Bezum koji će puštati zabavan i plesni miks etno/world music/kvalitetno-ali-sigurno-
Sav sadržaj je BESPLATAN te nisu potrebne prijave!
Platforma Upgrade osnovana je 2015. godine s ciljem razvoja interkulturne integracije kroz kulturu i umjetnost te osnivanja Interkulturnog društvenog centra u Zagrebu, temeljenog na modelu upravljanja civilno-javnim partnerstvom s Grad Zagrebu, po uzoru na Pogon. Članice Platforme Upgrade su: Operacija grad, Centar za mirovne studije, AKC Attack, KONTEJNER | biro suvremene umjetničke prakse, Kulturtreger / Booksa, Kurziv / Kulturpunkt, Multimedijalni Institut, Pogon - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade, Slobodne veze, UBU - Udruga bivših učenika ŠPUD-a, URK / Močvara, WHW - što, kako i za koga, Zelena akcija i ZMAG.
Događaj se organizira uz financijsku podršku Grada Zagreb, Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo, u sklopu programa Kultura i umjetnost u zajednici.