Alia Hamdan: Tijelo je ovdje, izvan ekrana
Nakon rezidencije u prostorima Pogona u Zagrebu, istraživačica i izvedbena umjetnica Alia Hamdan poziva na razgovor i prezentaciju radnog procesa višemjesečnog izvedbenog projekta “The body is here, off screen” ("Tijelo je ovdje, izvan ekrana").
U tromjesečnim probama s plesnom umjetnicom Silvijom Dogan pripremane su izvedbe planirane za premijerno izvođenje na Alkantara festivalu u Lisabonu u studenom i u Kaaitheatru u Bruxellesu u travnju 2025.
Razgovor i prezentacija Alije Hamdan, uz sudjelovanje Silvije Dogan, se održava u prostorima Pogona u Mislavovoj ulici 18.
Što se dogodi kad se vrijeme zamrzne?
Izvedba u centru ovog procesa je pokušaj ostajanja u fiksiranoj sadašnjosti i ubrizgavanja vremena u jedan bejrutski događaj iz bliske povijesti. Eksplozija u bejrutskoj luci 4. kolovoza 2020. odjeknula je u cijelom svijetu. Za razliku od prethodnih epizoda nasilja, poput serije autobombi i rata 2006., koji su kao lokalizirani događaji pratili lokalnu prostornu mrežu pod utjecajem vjersko-političkih podjela, ovaj je događaj utjecao na cijeli Bejrut. Iako je potaknuo promjene prema stanju korumpiranog mira, politici potpunog kolapsa i entropijske degradacije, nije bilo političkih promjena, kao ni ostavki, odštete ili pravde – ovaj ogromni događaj nije prelomio vrijeme. Rezultat su bile nepovezane brzine supostojanja – oni koji su preživjeli događaj s metlama su izašli na ulice počistiti i krenuti dalje, a obitelji žrtava u limbu čekaju pravdu koja ne dolazi. Svi elementi ovog rada i performansa – vizualni, audio i performativni, imaju za cilj konvergirati u stanje mirnog transa, stanje onih koji žive u neposrednoj blizini katastrofe.
Izvedba "Tijelo je ovdje, izvan ekrana" bit će pokušaj prikaza zamrznute temporalnosti koju je generirao ovaj događaj i koja je dodatno zaoštrena nedavnim izraelskim napadima na Libanon.
Alia Hamdan je istraživačica i izvedbena umjetnica rođena u Bejrutu (Libanon), gdje i danas živi. Diplomirala je Filozofiju (Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne) i Urbane studije (Université Paris-Nanterre) 2006. godine. Njezina akademska postignuća upotpunjena su studijem plesa, uključujući program Exerce u Koreografskom centru u Montpellieru (Francuska). Od 2006. do 2012. radila je kao urbana istraživačica u Bejrutu, nastavljajući svoje aktivnosti u području izvedbenih umjetnosti. Od 2013. do 2021. predavala je kolegije iz umjetnosti i teorije izvedbe na Académie Libanaise des Beaux-Arts (ALBA) i Université Saint-Joseph (USJ) u Bejrutu. Svojim konceptualnim i umjetničkim interesima nastoji potaknuti ispreplitanje koreografskih promišljanja, kinematografije i estetske političke teorije. Najnoviji projekti uključuju In the background, 2022, zvučno djelo za Sursock Museum, Beirut; Politics of dance and Choreography, 2021., predavanje-razgovor na MUCEM-u, Marseille/Francuska i An Essay in 'Chorography', 2018., predavanje-razgovor na Ashkal Alwanu, Beirut. Hamdam je također sudjelovala u Retrospektivi Xaviera le Roya u Umjetničkom centru u Bejrutu 2015. Godine 2021. dobila je nagradu Zaklade za umjetničke inicijative (FfAI, New York/SAD), a 2022. završila je tromjesečni boravak u Zakladi Camargo (Cassis/Francuska).
Silvija Dogan izvedbena je umjetnica u polju pokreta, glasa, performansa te vizualne umjetnosti i fotografije. Svoje profesionalno obrazovanje stječe diljem Europe, sudjelujući na mnogim međunarodnim programima i radionicama, te na MA programu Neverbalnog teatra na Akademiji za umjetnosti i kulturu u Osijeku. Glumačko i plesno iskustvo razvija kroz rad s mnogim koreografima i redateljima. Umjetnički i kreativno istražuje vezu između tijela i glasa kroz autorske predstave Valna blizina (2019.), Sjećanje u metrima (2021.), Sjećanje u slikama (2022.) i Sjećanje u prijevodu (2023.).
Rezidencija je dijelom projekta razmjene s Akademie Schloss Solitude, a sufinanciraju ga Grad Zagreb i Ministarstvo kulture i medija RH.
Projekt "tijelo je ovdje, izvan ekrana" financira Mophradat, u okviru njihovog Konzorcija naručenih projekata, a u partnerstvu s Alkantara Lisabon i Kaaitheater Bruxelles.