Glazba za ekološki osviještene uši

Glazba za ekološki osviještene uši

Dvodnevno događanje u dvorištu Pogona Jedinstvo donosi spoj glazbe i ekologije aktivirajući sva osjetila!

U petak i subotu, 24. i 25. svibnja "Glazba za ekološki osviještene uši" donosi eko-radionice, postavljanje glazbene ograde, izložbu glazbenih mobila, glazbu biljaka i koncerte. 
 
U vrijeme trajanja događanja, dio dvorišne ograde bit će zamijenjen interaktivnom glazbenom ogradom koja će trajno ostati na ovoj lokaciji.
 


    petak 23.5.2024.
     
     
    16:00  Izložba glazbenih mobila i otvorenje glazbene ograde
    Udruga bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna
     
    Učenici različitih odjela Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, primjerice Likovne umjetnosti i dizajna, Kiparski odjel, Slikarski odjel itd., u okviru programa “Glazba za ekološki osviještene uši” izradit će instalaciju u prostoru održavanja programa. Sastavni dio instalacije biti će glazbeni mobili. Neki će radovi biti inspirirani postojećim glazbalima, izrađivat će se od različitih obnovljivih materijala, a kroz instalaciju se želi potaknuti promišljanje o novim, nestandardnim i neuobičajenim glazbalima. Instalacija može biti i glazbena, uporabom vjetra i ostalih vremenskih prilika, prirode i okruženja za sviranje tih glazbala, pa tako ova instalacija osim izložbene, može postati interaktivna i omogućiti posjetiteljima da se sami okušaju u novim glazbalima.
     
    17:00  Tigrilla Gardenia: Glazba biljaka, prezentacija i koncert 

    Tigrilla Gardenia je vizionarska umjetnica poznata po svojim doprinosima zajednici Damanhur na sjeveru Italije. Inspirirana prirodom i tražeći dublje značenje, pronašla je dom u Damanhuru krajem 1980-ih. Kroz živopisne umjetničke radove i holističke prakse, postala je utjecajna figura unutar zajednice, promovirajući održivost i duhovni rast. Tigrillin umjetnički rad odražava njezin duboki osjećaj povezanosti s božanskim i prirodnim svijetom, inspirirajući druge da prihvate svjesni život. Kao edukatorica i mentorica, dijeli mudrost o održivom životu i holističkom blagostanju s globalnom publikom. Izvan Damanhura, zagovara zaštitu okoliša i društvene promjene, surađujući s istomišljenicima i organizacijama. Njezin život i rad utjelovljuju transformacijsku moć umjetnosti, zajednice i duhovnosti u poticanju pozitivnih promjena.

    Od 1970-ih Damanhur istražuje komunikaciju s biljnim svijetom. Kao dio ovog istraživanja, istraživači iz Damanhura stvorili su instrument koji može detektirati elektromagnetske varijacije, od površine listova biljke do korijenskog sustava. Takve se varijacije prevode u zvuk putem MIDI sučelja. Otkrili su da su pulsni tokovi svakog organizma jedinstveni, pri čemu svaka biljka ispoljava svoj vlastiti individualni biološki "značajni zvuk". Znanost sve više podržava koncept da biljke funkcioniraju s urođenom inteligencijom i logikom koja se razlikuje od naše.


    18:15  Nastupi zborova: LeZbor, Domaćigosti

    Le Zbor je prvi mješoviti ženski, lezbijsko-feministički zbor u regiji i uopće u ovom dijelu Europe. Krasi ga glas o savršenom spoju kulturno umjetničkog aktivizma i lakih nota. S pravom se može reći da se od 2005. otkako djeluje, etablirao kao promotor ljudskih prava i kulturno-umjetničkog aktivizma među mlađom urbanom populacijom, a i šire.

    Zbor Domaćigosti okuplja ljubiteljice i ljubitelje pjevanja koji doprinose glazbenoj i kulturnoj raznolikosti hrvatskoga društva pjevajući pjesme iz raznih dijelova svijeta još od 2016. Pokretačka ideja bila je iskoristiti potencijal glazbe za uspostavu veza među različitim ljudima i kulturama. Zbor želi izbrisati razlike između kategorija “domaći” i “gosti”. Želimo da se svi oni koji u Hrvatskoj kao gosti nađu svoje mjesto pod suncem u ovoj zemlji -- osjećaju kao domaći. I mi lokalci ponekad se, iz različitih razloga, osjećamo kao gosti u ovom društvu i vremenu u kojem živimo, a zbor je mjesto gdje kroz glazbu, dijeljenje i prihvaćanje nalazimo svoje pleme.



     
    subota, 24.5.2024.
     
    11:00  Izložba glazbenih mobila
    Udruga bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna
     
    11:00 - 13:00
    Glazba biljaka: prezentacija
     
    11:00 - 13:00 ZMAG radionice, 1. dio
    Zelena mreža aktivističkih grupa ZMAG

    1. Lakto-fermentiranje, voditeljica Dunja Zbiljski
    Kulinarska radionica na kojoj ćete imati priliku naučiti što je lakto-fermentacija, koje su blagodati fermentirane hrane i koja je uloga probiotika u održavanju zdrave crijevne flore. U nekoliko koraka upoznat ćete se s jednostavnim procesom fermentiranog povrća i kruha, a teglice ćete ponijeti sa sobom kući kako biste mogli pratiti ovaj uzbudljiv proces.

    2. Izrada hotela za kukce, voditeljica Petra Pavleka
    Ljudska potreba da kontroliramo, uređujemo i održavamo sve površine često ima i negativan utjecaj.  Mnoge životinje obitavaju i prezimljavaju na neurednim dijelovima travnjaka, u otpalim trupcima i granama te ispod lišća. Ipak, takve je uvjete izazovnije oponašati u urbanim sredinama - kako bismo povećali bioraznolikost, oponašat ćemo prirodno stanište izradom hotela za kukce.

     
    15:00 - 17:00  ZMAG radionice, 2. dio
    Zelena mreža aktivističkih grupa ZMAG

    3. Samoniklo bilje, voditeljica Petra Pavleka
    Samoniklo jestivo i ljekovito bilje nalazi se svuda oko nas tijekom gotovo cijele godine! Znanje o tome kako prepoznati određene vrste i implementiranje tog znanja u svakodnevnicu može smanjiti troškove i poboljšati zdravije. Ipak, često ne znamo kako te zdrave namirnice ucinili ukusnima. Ova će se kulinarska radionica baviti jednostavnim, zero waste receptima koji će probuditi naša osjetila i prikazati samoniklo bilje na primamljiv način.

    4. Kreativno recikliranje, voditeljica Mateja Medić
    Kako bismo odbačenim vrećicama udahnuli novi zivot na ovoj radionici učit ćemo kako ih možemo kreativno reciklirati pomoću pegle, igle i konca i time stvarati raznolike uporabne predmete poput torbica, novčanika ili pernica.

    15:00 - 17:00
    Glazba biljaka: prezentacija

    17:00 - 18:30 
    Koncert benda Eksterminator ‘81

    Toni Starešinić, klavijature & elektronika
    Andrej Jakuš, truba & elektronika
    Janko Novoselić, bubnjevi
     
    Svestrani glazbeni Toni Starešinić predstavlja projekr Eksterminator '81. potaknut radionicama u Zagrebu u klubu Kontesa, u organizaciji HGM-a, te nešto kasnije u Splitu u Domu mladih, u organizaciji MKC-a. Starešinić je na radionicama predstavio svoj pristup kreativnom korištenju nove tehnologije pri čemu je naglasak na tome da je čovjek kreator, a tehnologija tek alat koji mu daje slobodu i nove mogućnosti da u zvučnoj slici više izrazi sebe, na duhovnoj i fizičkoj razini. Na fizičkoj mu daje mogućnost šire i bogatije orkestracije, na duhovnoj više glazbenih nijansi boja, sve u svrhu stvaranja potpunije slike. 
     
    Prema njegovim riječima, '81. označava njegovo godište, a naziv Eksterminator je inspiriran stripom priznatog francuskog strip majstora bosanskog porijekla Enki Bilala, u kojem glavni junak vrhunski znanstvenik neposredno prije svoje smrti dušu prenaša u robota kojeg je sam stvorio i time si daje novi život u mehaničkom tijelu, koji ga odvede i do zvijezda. "Kako glazbu doživljavam kao živu tvar, energiju koja prije svega proizlazi iz ritma i pokreće tijelo, i melodijski nezaustavljivu silu koja prodire u dušu, tako sam svoje glazbene srodne duše odavno prepoznao u vrhunskom majstoru ritma, bubnjaru Janku Novoseliću. Tu nezaustavljivu silu sam najviše osjetio kroz zvuk trube Milesa Davisa, koji kao da se dijelom ukazao kroz svirku našeg svemirskog trubača Andreja Jakuša. S obojicom kroz razne bendove i projekte surađujem skoro petnaestak godina i sama pomisao na nastup s tim dečkima me toliko uzbuđuje već neko vrijeme da nisam mogao više izdržati da ih napokon ne pozovem da zasviramo skupa. Za prve nastupe sam pripremio skladbe iz mojih raznih sastava, kao mali presjek karijere i neke nove ideje koje ću po prvi put testirati uživo."



     
     

    Događanje "Glazba za ekološki osviještene uši" dijelom je programa kojeg provode Hrvatska glazbena mladež, Udruga bivših učenika Škole primijenjene umjetnosti i dizajna UBU ŠPUD, Zelena mreža aktivističkih grupa ZMAG i Pogon – Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade, financiranog u sklopu programa Grada Zagreba – Kultura i umjetnost u zajednici.