NOVAci: Obrnute vještine / Negative capability
Izlažu: Luana Lojić i Nina Kurtela // Radionica: Neža Knez // Kustosica: Teuta Gatolin
Izložba Obrnute vještine / Negative Capability rezultat je projekta NOVAci nastalog u suradnji WHW-a i Pogona. Program nastaje na osnovi javnog poziva i ove godine provodi se po treći put, a osmišljen je kako bi se mladim kustosima/cama na početku karijere pružila potrebna infrastrukturna, organizacijska i mentorska podrška pri ostvarivanju prvih samostalnih kustoskih projekata. NOVAci tako djeluju kao platforma potpore za razvijanje znanja u području suvremene umjetnosti, s fokusom na praktično iskustvo u polju kustoskih praksi, koje često izostaje tijekom studija. U sklopu projekta, kustosice Ana Kovačić i Lea Vene više su mjeseci mentorirale kustosicu u nastanku Teutu Gatolin u pripremanju izložbe: od razvoja koncepta, susreta s umjetnicima, teoretičarima i praktičarima, do odabira radova, dizajniranja postava i izvještavanja o projektu.
Tematski fokus programa Obrnute vještine / Negative Capability je na umjetničkom propitivanju i istraživanju suvremenih koncepata vremena s naglaskom na duboko vrijeme Zemlje, koje označuje niz raznih događaja u povijesti planeta koji su se odvijali kroz razdoblja nemjerljivo duža od našeg uobičajenog poimanja protoka vremena, a koje je uglavnom definirano u odnosu na trajanje ljudskog života, jezika ili civilizacijskih kulturnih artefakata. Formiranje nasušno potrebnog ekološki održivog razmišljanja ovisi i o promjeni kulturne paradigme oko toga na koji način percipiramo planet koji nastanjujemo, zbog čega ovaj program nastoji uspostaviti niz praksi, pokušaja i poetika koje širi koncept vremena mogu približiti svakodnevnom razmišljanju. Kako bi se i formatom približile tematskoj okosnici projekta, Obrnute vještine održane su u obliku višetjedne produkcijske umjetničke rezidencije. Prezentacija nastalih umjetničkih materijala i procesa odvijat će se od petka do subote 15.–17. prosinca u prostoru Pogona Jedinstvo.
Program je popraćen umjetničkom radionicom Neže Knez, koja će se održati u subotu i nedjelju 9. i 10. prosinca od 12–16 sati, također u prostoru Pogona, a čiji se tematski raspon kreće od praktičnih umjetničkih vježbi do grupnih razgovora te opažanja meteoroloških fenomena sa svrhom njihove kreativne reartikulacije. Za radionicu nije potrebno prethodno iskustvo, a prijave se zaprimaju na adresu teuta.gatolin@hotmail.com do četvrtka 7. prosinca 2023. godine ili do popunjenja slobodnih mjesta.
Luana Lojić: Plutonizmi
Luana Lojić u sklopu intermedijalnog umjetničkog istraživanja Plutonizmi svoju praksu usmjeruje ka traženju načina na koje bi entiteti geološkog vremena mogli biti predstavljeni kroz relacije s fizičkim senzoriumom ljudskog tijela te svih informacija koje ono o okolini zaprima putem osjetila poput vida ili dodira. Lojić kao polazišne točke istraživanja uzima materijal kvarcnog pijeska i minerala tinjca – sirovina stakla te mica praha korištenog u kozmetici ili pak fasadnim bojama – kako bi kroz njih uspostavila podjednako asocijativne činjenične poveznice između geoloških materijala nastalih u davnoj Zemljinoj prošlosti, te naše suvremene zbilje.
Nina Kurtela: Nevidljiva soba
Rad Nine Kurtele pak vrijeme definira kroz drugačiji format – sidreći ga u fizičkom prostoru te svim ostatcima i slučajnim zabilješkama događaja koji su se u njemu odvili. Kurtelin projekt Nevidljiva soba tako se bavi poetsko-dokumentarnim istraživanjem ateljea umjetnice i glumice Jagode Kaloper, prostora koji služi kao sadašnji Kurtelin atelje, propitujući odnose ženskog nasljeđa u kontekstu kulture, te načine na koje neki prostor, ili neko tijelo, mogu posjedovati svoje nasljeđe. Prezentacija Nevidljive sobe u Pogonu samo je jedna od brojnih stanica u ovom višegodišnjem istraživanju, te nastale umjetničke materijale predstavlja u mediju svjetla, vizualnih materijala te pronađenih objekata. Suradnici projekta Nevidljiva soba su Ana Dana Beroš i Bojan Gagić. Ulaz na sve programe za publiku je besplatan, uključujući sudjelovanje na radionici.
Neža Kneza: Atlas pogleda (radionica)
Umjetnička radionica Neže Knez fokusira se na iskustveno, osjetilno i estetsko interpretiranje meteroloških fenomena kao polazišnih točaka za formuliranje umjetničkih procesa ili materijala.
U sklopu radionice, ovim ćemo se temama baviti kroz promatranje oblaka, oblikujući i preoblikujući svoju pažnju i svoj pogled kroz niz prijedloga za promatranje - automatsko pisanje, prevođenje jednog osjeta u drugi, fotografiranje te praćenje metereoloških podataka određene lokacije u stvarnom vremenu pomoću mobilnih aplikacija.
Nastojati ćemo osvjestiti na koji način gledamo oblake, klimu, metereološke fenomene i atmosferske procese, te koje još vrste pogleda na ove entitete možemo pronaći kako bismo stvorili potpuniju sliku njihove isprepletenosti sa ljudima, ekosistemom i svim komplementarno-ljudskim entitetima koji nastanjuju ovaj planet.
Kroz niz kratkih zadataka, testirati ćemo i promišljati asocijativne veze oblika, volumena i boja oblaka, referencirajući se na povijest umjetnosti; promatrati ćemo što se događa s vremenom, kretanjem i prostorom u kojem su oblaci prisutni, te ćemo upoznati vrste oblaka i identificirati koji su oblaci vidljivi na dan radionice.
Nastale vizualne i tekstualne materijale sklopiti ćemo u DIY “atlas oblaka”, u slobodnoj interpretaciji sljedeći formu znanstvenih atlasa oblaka koji se koriste kao određena vrsta enciklopedije ili riječnika raznih vrsta oblaka.
Radionica se održava kroz dva dana - u subotu 9.12. i nedjelju 10.12., od 12-16h. Za radionicu nije potrebno prethodno iskustvo. Materijal za radionicu će biti osiguran, no potrebno je ponjeti napunjen mobitel ili tablet na kojeg možete instalirati potrebne aplikacije. Prvi dan radionice, u subotu, oko sat vremena ćemo provesti u vanjskom prostoru Savskog nasipa, pa je potrebno ponjeti adekvatnu odjeću ili obuću. Radionica je besplatna te se prijave zaprimaju na adresu teuta.gatolin@hotmail.com do četvrtka 7. prosinca 2023. godine ili do popunjenja slobodnih mjesta.
***
Ulaz na sve programe za publiku je besplatan, uključujući sudjelovanje na radionici.
Teuta Gatolin (1993., Zagreb) intermedijalna je umjetnica koja živi i radi u Zagrebu. U svojoj umjetničkoj praksi trenutno se fokusira na istraživanje teksta i jezika, nostalgije i narativa, iluzije i lukavštine, te tehnologije i arhiva. Njezina je praksa bazirana na procesualnom i interdisciplinarnom radu koji uključuje korištenje raznih medija poput prostornih instalacija, tekstila, videa, fotografije, pisama, virtualnih prostora i drugog. Bivša je polaznica programa WHW akademije. Izlagala je na više samostalnih i grupnih izložbi. Završila je preddiplomski i diplomski studij Animiranog filma i novih medija pri Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Neža Knez (1990., Ljubljana) diplomirala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti i dizajna 2014., gdje je nastavila magistarski studij do 2017. godine. Sudjelovala je na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Sloveniji i inozemstvu i dobila nekoliko nagrada, uključujući Nagradu Ministarstva kulture, Europsku mobilnu nagradu (I-Portunus - Goethe Institut), Priznanje UL ALUO i Nagradu UL ALUO za izvrsnog studenta, nagradu za inovativan pristup grafici, Prešernovu studentsku nagradu Sveučilišta u Ljubljani i nagradu grupe OHO. Dobitnica je dvogodišnje rezidencije za mlade umjetnike u Kreativnom centru Švicarja i bivša polaznica WHW Akademije u Zagrebu (2019/20). Živi i radi na relaciji Ljubljana - Zagreb.
Nina Kurtela (1981., Zagreb) vizualna je umjetnica i plesačica koja radi s koreografskim i site-specific praksama. Propitkuje pojmove nematerijalnog rad, identiteta, pripadnosti i doma kroz izvedbe i vremensku utemeljenu umjetničku praksu. Zanima je trajanje, predanost, svakodnevna praksa, prisutnost i slučajnost. Stvara radove u različitim oblicima; uglavnom video, instalacije, izvedba, koreografija i ples. Njezini se radovi prikazuju na međunarodnoj razini u različitim kontekstima - u muzejima i galerijama, kazališnim i plesnim festivalima, te u javnom prostoru. Osnivačica je zagrebačke umjetničke organizacije Jagoda - prakse i istraživačke platforme za otvaranje novih područja komunikacije i razmjene kroz inovativne umjetničke prakse.
Luana Lojić (1991., Pula) diplomirala je 2016. godine na Odsjeku za nove medije Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Članica je umjetničkog kolektiva Ljubavnice, fokusiranog na interdisciplinarno spajanje znanosti i umjetnosti, te neformalnog kolektiva M28. Bavi se primijenjenom kozmofilijom i internetskim nomadstvom. Od poezije za kamenje do živih instalacija, videa, filma, voice overa i live arta koji tematiziraju odnos čovjeka sa sustavima, percepcijama i materijalnostima koje ga okružuju, u svom radu nastoji shvatiti prirodne procese izvan i unutar pojma osjetila. Unutar kolektiva i kontinuiranim suradnjama sa znanstvenicima i stručnjacima istražuje mogućnosti ispreplitanja poetika, nastoji progovarati o hibridnim medijskim solucijama. U 2020. dobila je posebno priznanje za rad what is Sound? 2.0_Alpha blending na 35. Salonu mladih, a rad je izveden nekoliko desetaka puta u Hrvatskoj te inozemno na festivalu Ars Electronica u Linzu i Rencontres Monde(s) Multiple(s) u Bourgesu. Od listopada 2021. do siječnja 2022. boravila je na umjetničkoj rezidenciji na Akademie Schloss Solitude.
Izložba je integralni dio programa kojeg provodi platforma Communities of Learning čije članice su: WHW i Živi Atelje DK (Zagreb), kuda.org, (Novi Sad), Neue Nachbarschaft / Moabit e.V. (Berlin), State of Concept Athens te Udruženje za kulturu i umjetnost Crvena (Sarajevo). Platforma je posvećena razmjeni nezavisnih i suvremenih umjetničkih programa koji naglasak stavljaju na neformalno umjetničko obrazovanje.
Program podržavaju:
Ured za kulturu, međugradsku i međunarodnu suradnju i civilno društvo
Ministarstvo kulture i medija RH
Zaklada Kultura nova